Víte, z čeho se vyrábějí burgery z oblíbených fastfoodů? VIDEO pouze pro silné žaludky...

Veškerý text na této stránce je chráněn autorským zákonem, jeho nelegální užití na jiném webu bude řešeno právní cestou. © Bulwar.cz

Kuřecí výrobky jsou konzumenty vyhledávané minimálně stejně tak jako ty hovězí. U kuřecích variant burgerů a různých nugetek už se průmyslově zpracované maso s přidatnými látkami používá.

reklama

Toto průmyslově zpracované "maso" je někdy doplněno strojově oddělený masem, či separátem jako jsou odřezky, drobné zbytky, kůže či kosti - na jednu stranu je sice pěkné, že se neplýtvá, na druhou stranu pak takové "maso" není přiliš výživné a i těch "pár kaček", na které nás reklamy lákají, ve finále vyjde draho.

Každý výrobce průmyslově zpracovaného masa má ovšem tuto výrobu jinak nastavenou. Poměr nekvalitního masa (separátu) k plnohodnotnému masu bývá různý a může být i nulový.

Veškerý text na této stránce je chráněn autorským zákonem, jeho nelegální užití na jiném webu bude řešeno právní cestou. © Bulwar.cz

Průmyslově zpracované maso je téměř vždy podpořeno zvýrazňovačem chuti (aby chutnalo). K tomu se přidavají různé stabilizátory (aby ten mišmaš dohromady držel) a nějaké to koření. Dále je potřeba, aby to také pěkně vypadalo, proto jsou v některých případech použita i barviva, aby se produkt dobarvil k dokonalosti (oka zákazníka).

Barviva jsou pro konzumaci absolutně bezvýznamná, jsou vyznámná pouze pro tento marketingový účel. Nakonec se vše velmi často zasype sojovou, či jinou moukou, aby toho bylo více, ušetřily se náklady a tyto pochoutky se mohli nabízet za oněch "pár kaček". Sojová mouka má navíc ještě druhý podstatný efekt, pomůže zvednout nutriční hodnoty bílkovin a pochoutka se tak tváří na oko jako výživově hodnotnější než doopravdy je.

Na následujícím videu známý kuchař Jamie Oliver partě dětí zjednodušeně předvádí, jak probíhá proces výroby 100% separátu (strojově oddelěného masa) na příkladu kuřecích nugetek, které děti obvykle milují. Toto video je opravdu pouze pro silné žaludky!

Separát se ovšem v produktech používal ve větší míře zhruba před 10 lety. Můžete tak zůstat v klidu, v dnešních produktech se už strojově oddělené maso zase tolik nepoužívá a určitě ne ze 100%, tak jak je demonstrativně ukázáno na následujícím videu. V současnosti jsou daleko větším problémem již zmíněné přidatné látky.

Pokud chce výrobce v dnešní době ušetřit náklady, dosype produkt spíše sojovou moukou, což je daleko elegantnější řešení než použít tento separát.

reklama
Skóre: 5 (100%) hlasováno 2x
Autorský
článek
Autor:
Jana Čapková
Co si o tom myslíte?
Diskuze
Doporučujeme
Čtěte dál...