Matematička vyřešila náročný příklad, se kterým si mnoho lidí na internetu nevědělo rady

Na první pohled jednoduchý příklad, ale pokud se ho pokusíte vypočítat, narazíte na zádrhel. Lidé po celém světě si s ním lámali hlavu, ale nedokázali se shodnout na správném řešení.
zdroj: Twitter
reklama
Veškerý text na této stránce je chráněn autorským zákonem, jeho nelegální užití na jiném webu bude řešeno právní cestou. © Bulwar.cz

Na konci července zveřejnil na Twitteru jeden z uživatelů příklad 8÷2(2+2)=?, následně ostatní vyzval, aby jej pomohli vyřešit. Příklad má v současnosti více než 20 000 reakcí od lidí z celého světa.

Tento příklad tak potrápil opravdu mnoho hlav. Lidé uváděli ve srovnatelném počtu výsledky 1 nebo 16.

Jaké je tedy opravdové řešení?

Veškerý text na této stránce je chráněn autorským zákonem, jeho nelegální užití na jiném webu bude řešeno právní cestou. © Bulwar.cz

Příspěvek uživatele na Twitteru:

Řešení příkladu se vzhledem k internetové popularitě rozhodla rozlousknout zkušená matematička Hannah z University College London. Zkraje zpochybnila jeho samotný zápis, který vzbuzuje nejasnosti.

Následně se ho však pokusila vypočítat.

Při součtu 2 + 2 v závorce vyjde číslo 4. Následně však nastává oříšek, zda postupovat jako 8 ÷ (2 × 4) = 1 nebo (8 ÷ 2) × 4 = 16. Z toho by se mohlo jevit, že výsledky 1 a 16 jsou oba dva správné, ale tak to není.

zdroj: Twitter

Řešení je však nakonec celkem jasné a prosté. "Správný není ani jeden z výsledků, protože jde o špatně napsaný příklad," uvedla definitivně na pravou míru matematička všem lidem, kteří si nad příkladem lámali hlavu.

Pokud jste si příklad vyzkoušeli spočítat a vyšlo vám 1 nebo 16, tak jste v podstatě počítali správně, ale zároveň nesprávně, protože příklad je špatně napsaný v samém zadání.

reklama
Skóre: 3.4 (68.65%) hlasováno 37x
Autor:
Martin Hronek
Co si o tom myslíte?
Diskuze
Doporučujeme
Čtěte dál...