Lékaři a nemocnice varují před kolapsem zdravotnictví. Jiní lékaři volají po zrušení opatření

Veškerý text na této stránce je chráněn autorským zákonem, jeho nelegální užití na jiném webu bude řešeno právní cestou. © Bulwar.cz

"O tom dopisu si myslím, že je nezodpovědný, matoucí a odborně neobhajitelný. Matoucí je proto, že svou dikcí předstírá odbornou kompetenci, kterou nemá a nemůže mít: jeho autory nejsou epidemiologové ani odborníci na virologii nebo infektologii. A provozování homeopatické praxe opravdu žádnou kvalifikaci pro taková odborná vyjádření nezakládá, spíše naopak," říká prorektor Univerzity Karlovy pro vědu a výzkum Jan Konvalinka.

reklama

S veřejným dopisem Šmuclera a Pirka nesouhlasí ani děkani lékařských fakult se slovy: "Asociace děkanů lékařských fakult České republiky se distancuje od petice "Otevřený dopis lékařů vládě, parlamentu a médiím ohledně tzv. koronavirové krize", podepsané předními či mediálně známými lékaři, kteří však nejsou odborníky v oblasti epidemiologie či infektologie a jako skupina nezastupují žádnou relevantní lékařskou či vědeckou organizaci."

"Děkani lékařských fakult nesouhlasí s obsahem ani formou této výzvy, protože neuvážené zrušení všech opatření by vedlo v konečném důsledku k nárůstu úmrtí a k destabilizaci zdravotní péče. Lékařské fakulty vychovávají budoucí lékaře k úctě k lidskému zdraví a k životu a v promočním slibu každý lékař slibuje, že bude chránit zdraví a životy svých nemocných," uvádějí dále děkani lékařských fakult.

Koronavirus není žádná chřipečka, ani chřipka

To, že se koronavirus nedá s chřipkou srovnávat ukazuje například do, že ve světě zemřelo již 7000 zdravotníků. U chřipky zdravotníci neumírají, a víte proč? Protože na chřipku existuje vakcína, kterou zdravotníci podstupují.

Ano, covid-19 není mor, takže se nestane, že někdo zakašle, nakazíte se a umíráte - to určitě ne, díky bohu. Většinou budete mít mírné příznaky a spousta nakažených bude bezpříznakových, ale to máme rizikovou kategorii 60+ nechat na rovinu řečeno vychcípat? Abychom mohli bez omezení na fotbal, hokej, koncert či na pivo? Opravdu jsme tak sobečtí? Pokud ano, musíme doufat, že podobně sobecká nebude ani další generace, až budeme patřit i my do kategorie 60+ a vyskytne se podobný či dokonce ještě horší problém.

Dalším problémem je to, že covid-19 zatěžuje minimálně 10x až 20x více zdravotnictví než běžná chřipka. A pokud dojde k přetížení zdravotnictví, tak nebude smrtnost 1 %, ale dostaneme se ke zhruba 10 % až 15 % smrtnosti, které měli na začátku epidemie země jako Itálie, Španělsko a Velká Británie právě díky kolapsu zdravotnictví. Ptáte se, proč se tedy vláda nepřipraví?

Na to je jednoduchá odpověď, nejde to, není v silách žádné země při obrovském nárůstu hospitalizovaných připravit dostatek lůžek, ventilátorů, dýchacích přístrojů a hlavně to nejdůležitější - není reálné sehnat dostatek zdravotníků.

Pomoci tak může každý z nás, každý den. Našim společným úkolem musí být výrazně snížit počet nakažených, až pak by měl být prostor na zábavu a pivo. Vezme si to někdo k srdci?

reklama
Skóre: 5 (100%) hlasováno 3x
Autor:
Martin Hronek
Co si o tom myslíte?
Diskuze
Doporučujeme
Čtěte dál...