Kdo může za nárust nakažených v Česku? Rádoby experti, kteří koronavirus zlehčují

Veškerý text na této stránce je chráněn autorským zákonem, jeho nelegální užití na jiném webu bude řešeno právní cestou. © Bulwar.cz

Jan Pirk
Jan Pirk je přední a uznávaný český kardiochirurg. V posledních měsících se však začal míchat do práce epidemiologům a začal komentovat i téma koronavirus. Jan Pirk dlouhodobě kritizuje opatření vlády a je velkým zastáncem promoření obyvatel.

reklama

"Sklízíme, co jsme zaseli. Ve Švédsku to byl malér, v New Yorku také, ale teď jsou vysmátí. Jsou promoření. Je pravda, že v New Yorku to tehdy bylo těžké. Bohužel se v takové chvíli stane, že ohrožení lidé zemřou. U nás zkrátka zemřou jen o tři měsíce později. Ale hospodářský dopad u nás bude desetkrát horší než tam. U nás bude krize trvat rok, zatímco tam trvala jen chvíli," prohlásil Jan Pirk 18.9.2020 pro Extra.cz.

To, že by Švédové nyní byli tzv. promoření a teď už budou v "klidu" žít normálním životem, není v žádném případě jisté. Pořád platí, že k dnešnímu dni má Švédsko 10 krát více obětí než má Česká republika. I když v březnu tamní vláda nic nezavírala, nepřikazovala, tak jsou na tom ekonomicky velmi podobně jako zbytek Evropy, protože Evropské unie je jednoduše ekonomicky velmi provázaná.

Navíc to, že první vlna ve Švédsku trvala dlouho a teď možná končí, v žádném případě neznamená, že už v říjnu či listopadu nemůže nastat i zde druhá vlna a že Švédsko na tom nemůže být v konečném důsledku ještě výrazně hůře než ostatní.

Zastánci promořenosti automaticky počítají s tím, že se u promořeného obyvatelstva vytvoří kolektivní imunita, ale kolektivní iminitu u tohoto typu koronaviru zatím vědci nepotvrdili. Ke kolektivní imunitě je potřeba, aby se v těle udržely protilátky delší dobu, ale zatím to vypadá, že u tohoto onemocnění koronavirem má člověk protilátky jen po krátkou dobu. Ve světe poté není raritou opětovná nákaza u stejného člověka.

Jan Hnízdil
Jan Hnízdil je známý český celostní a rehabilitační lékař, jeden z průkopníků české komplexní a psychosomatické medicíny. V poslední době je však také známým odpůrcem roušek a...

Pokračování článku na další stránce

reklama
Skóre: 5 (100%) hlasováno 5x
Autor:
Martin Hronek
Co si o tom myslíte?
Diskuze
Doporučujeme
Čtěte dál...