Jaroslav Flegr vypočítal, kolik lidí by v Česku zabilo promoření. A není to málo

Veškerý text na této stránce je chráněn autorským zákonem, jeho nelegální užití na jiném webu bude řešeno právní cestou. © Bulwar.cz

"Když přišel Covid do Evropy, tak se zdálo, že bude potřeba, aby bylo imunních asi 60 % jedinců v populaci. Brzy se však ukázalo, že šíření viru lze výrazně zpomalit pomocí jednoduchých opatření (RRR: ruce, roušky, rozestupy) a že tedy potřebné procento bude výrazně nižší. Odhaduji, že v letních měsících by mohlo stačit 30 % imunních jedinců v populaci a epidemie by se zastavila i bez RRR. V podzimních, zimních a jarních měsících to však bude určitě více, na 60 % se však jistě při dodržování RRR nedostaneme. Buďme tedy optimisty a počítejme, že bude stačit 40 % imunních jedinců," pokračuje Flegr ve svém rozboru.

reklama

Zásadní problém vidí v oněch 40% nakažených. "Ve většině případů má nákaza sice relativně mírný průběh, zhruba 2,5 % nakažených však zemře a neznámé procento (těžko méně než 10 %) si odnese z nemoci podlomené zdraví. Jestliže bychom se chtěli v Česku promořit a získat tak imunitu, museli bychom se smířit s tím, že nám tu zemře minimálně 30 tisíc spoluobčanů a další statisíce budou mít do konce života více nebo méně vážné zdravotní problémy.

To je přitom spíše optimální scénář, který by nastal pouze tehdy, když by se nám podařilo křivku přibývání nakažených oploštit, jak se nyní snaží ministr Prymula, a zabránit tak kolapsu zdravotnictví," zakončuje svůj výpočet Flegr.

Jaký máte názor vy? Měli bychom se promořit i za cenu těchto velkých obětí a žít normální život? Nebo bychom měli tyto životy ochránit, ale za cenu výraznějších omezení?

Napište nám svůj názor dolů do diskuze.

reklama
Skóre: 4.3 (85.71%) hlasováno 7x
Autor:
Martin Hronek
Co si o tom myslíte?
Diskuze
Doporučujeme
Čtěte dál...