Šokující záběry z továrny Applu: Dělnící usínají během směny naprostým vyčerpáním

zdroj: Youtube, BBC News
Hashtagy článku: #Oblíbené #Šokující #Video

Záběry, které pořídilo BBC ve svém dokumentu, kdy se několik tamních reportéru nechalo v továrně zaměstnat, ukazují odvrácenou stranu velkovýroby v Číně.

reklama

Všude v našich obchodech vidíme nabídky na nové iPhony, které nás masivně vyzývají k jejich někdy i nadbytečné koupi. Vyšel model 4, už jsme měli toužit po 5, vyšla 5 a už jsme měli toužit po 6… Tomu se říká reklamní masáž, a dělá to takhle každá firma. Mezitím se ovšem dělníci  v čínských továrnách mohou přetrhnout, mnohdy se doslova ani nezastaví, aby stihli pokrýt poptávku zejména Evropy a Ameriky.

Mzda je zde velmi nuzná, v podobných továrnách pracují čínští lidé obvykle za 1 dolar/hodinu. Jsou tedy nuceni pracovat přesčas, aby vydělali alespoň na základní životní úroveň. Mnohdy takto pracují i více než 12 hodin denně a 18 dní v kuse. Díky tomu ale zaměstnanci usínají během pracovní doby, díky čemuž příjdou například ten den o oběd. Na videu je i v jeden moment slyšet od nadřízeného, že jakmile se tohle bude opakovat, příště budou nemilosrdně vyhozeni.

Před pár lety spáchali dělnící z čínských továren dokonce i sebevraždy.

Tohle vše je odvácená strana celého kapitalismu. Divíte se, že se v souvislosti s Čínou, kde vládne roky komunistická strana, se mluví o kapitalismu? Není to nic překvapivého, v Číně vládne tvrdý kapitalismus, a i díky těmto způsobům se stala tato země nedávno jedničkou světové ekonomiky, kdy předehnala USA.

V Číně je běžné i to, že v továrnách, či v jiných zařízeních pracují i velmi malé děti, jako například tento 5ti letý bagrista.

A pak se divte, že tito stejní lidé ještě po směně pracují na tom, aby vyráběli tzv. „padělky“, zisk z této činnosti je někdy to, co je zachraňuje od bídy.

autor: c

reklama

reklama
Nepřehlédněte:
Vyčkejte prosím, načítám...
Co si o tom myslíte?