Šokující prosba plačící Ukrajinky z Donbasu v pořadu ČT: Nedodávejte Kyjevu zbraně, my chceme mír!

To, že se liší názory lidí žijících na západě a na východě Ukrajiny snad nikoho, pokud není extrémně hloupý a zaslepený, nepřekvapí. Přesto tahle emotivní prosba musí probudit každého ze snu, z krásného snu, že Ukrajina je jednotná, a to co se dělo a o čem rozhoduje Kyjev, nemusí cítit stejně celá země...
zdroj: Youtube
reklama
zdroj: Youtube

Na Ukrajině je obrovský problém, který mnoho lidí a politiků nevidí a nebo díky jistým zájmům vidět nechce a ten se jmenuje „Ukrajina jako celek“, lidé na západě vždy měli blíže k západnímu světu (EU) a lidé na východě měli vždy, a ať se stane cokoliv vždy mít budou, blízko k východu (Rusko).

Tuhle kontroverznost a nejednotu země dokládají i poslední „předmajdanovské“ volby, vždyť svržený rusky orientovaný prezident Janukovyč byl zvolen s náskokem pouhých 3% nad svou rivalkou Julii Tymošenkovou! Získal 12,5 milionu hlasů a jeho oponentka získala 11,5 milionu hlasů – jako kdyby taková jedna ČR chtěla mít vztahy spíše s EU a druhá spíše s Ruskem, je to obrovský nesoulad mas lidí ohledně názorů na zákony, obchodní vztahy, zahraniční politiku.

Dalším jasným důkazem nejednoty ukrajinského národa je to, že Tymošenková se stala v těchto volbách vítězem v téměř všech západních oblastech Ukrajiny, Janukovyč naprosto ve všech oblastech východu, včetně Krymu a právě těžce postiženého Donbasu. Proč tedy tyto defakto „dva národy“ udržovat na sílu v jednom státě? Není definice státu naopak to, že v něm žijí lidé, kteří mají stejné, či podobné názory, smýšlení, a pohled na okolní svět? Není tedy současná Ukrajina příkladným opakem?

Řešení „Ukrajinského problému“ je velice jednoduché – rozdělit tuto obrovskou zemi s celkovým počtem 43 milionů obyvatel na dvě části. Jiné řešení nemá logiku ani koncepci. I kdyby se podařilo vše uklidnit s tím, že Ukrajina zůstane Ukrajinou jakou byla, situace, která je tam nyní by se mohla velmi snadno opakovat jen při nějakém náznaku problému jakým by mohlo být například hlasování o nějakém novém kontroverzním zákoně apod.

S tím ovšem spočívá obrovský problém a je to zřejmě i jeden z důvodů proč k tomu rozdělení zatím nedošlo, téměř veškerý průmysl a tím i bohatsví země je soustředěno právě na východě momentalně zbídačeném válkou.

Není tedy rozhodně divu, když ukrajinka z Donbasu v pořadu České Televize Máte slovo poprosila, aby se nedodávaly Kyjevu zbraně. „Lidé jsou tam v bídě, bojují doslova o život. Situace v Donbasu je katastrofická, prosím vás, nedodávejte tam zbraně, my chceme normálně žít,“ popsala, poté se ve studiu ozval souhlasný potlesk.

Kalousek suše odvětil: „Všichni s těmi lidmi soucítíme…“, následně ovšem přešel do ofenzívy, když řekl, že situaci musí sklidnit hlavně agresor, narážejíc na Rusko. Žena se slzami v očích celou debatu uzavřela se slovy: „Moji příbuzní tam byli úplně bez vody, Ukrajina vůbec neposkytla žádnou humanitární pomoc, jediné Rusko poslalo. Občané Donbasu chtějí nyní hlavně mír a alespoň federalizaci Ukrajiny. Ale už žádné zbraně…“

autor: c

reklama
Vyčkejte prosím, nahrávám...
reklama
Co si o tom myslíte?
Komentáře