Dokonalá ukázka toho, jak vás každý den oblbují mainstreamová masmédia

Ukážeme vám obrázek, na který se pořádně zadívejte, který totiž dokonale ukazuje, jak lehce lze manipulovat s veřejností i přes oficiální zprávy. Tu a tam se něco přidá, tam zase odebere.
reklama

Pro pochopení skutečné pravdy je třeba vidět vždy obrázek celý, vše totiž není pouze černé a nebo pouze bílé.

Ovšem o tom jestli vidíte tento pomyslnný obrázek celý nemůžete většinou absolutně vědět, protože jakákoliv zpráva, ať už napsaná nebo vysílaná, je pouze názor jejího autora (redaktora, tvůrce TV zpráv). V seriózních médiích se tento názor zakladá obvykle na faktech, i s těmi lze však velmi umě pracovat dle tohoto obrázku.

media CZECH5

Tímto způsobem může být spousta věcí vynechána (laicky řečeno – vybráno jen to, co se hodí do „krámu“). Závisí to zejména na preferencích autora a jeho názorového proudu (příkladně na obrázku červená/modrá), což může nakonec vytvořit zcela jiný výsledný kontext, který lze označit za manipulaci. Kolikrát zahraniční zprávy čeští redaktoři přejímají, někdy i doslova kopírují z agentur (hlavně z britského Reuters), což je opět instituce, kde své názory vyjadřují zase jiní lidé, a tak se milí čtenáři ve skutečnosti šíří zprávy ze světa…

Seriózní massmédia by se měla sice snažit o co nejvěrohodnější zprávy založené na faktech a měla by být skutečně důvěryhodná, ovšem do okamžiku, kdy zprávu pouze přebírají – poté se mohou stát i nechtěně pouhým „papouškem“ v kontextu názoru někoho jiného. Je tedy potřeba i zde zapojit vždy kritické myšlení, zejména u kontroverzní témat. Ničemu totiž nelze věřit zcela bezmezně a pravda býva mnohdy někde uprostřed.

autor: c

reklama
Co si o tom myslíte?
Komentáře
Vyčkejte prosím, načítám...